Hazreti Yunus Emre | rifai.org | Rifai Sufi Web Sitesi

Rifai .org / Hazrat Yunus Emre

Rifai Sufi Web Sitesi

Hazreti Yunus Emre

Hazrati Yunus EmreYunus Emre, Türk edebiyatında derin bir etki uyandırmış büyük bir figürdür. Kendisi onüçüncü yüzyılın sonlarında ve ondördüncü yüzyılın başlarında yaşamış bir Türkmen dervişidir.  Bu dönem Selçuklu İmparatorluğu döneminin bitişi ile Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş yıllarına denk gelmektedir. Bu dönemde birçok şehir kurulmuştur ve birçoğu da Anadolu Selçuklular döneminin ilmi ve kültürel merkezleri olmuşlardır.

Fakat Moğol istilası ve bunu izleyen mahrumiyetler, Anadolu halkını sefalet ve umutsuzluğa sürüklemişlerdir. Bu zor dönem Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli ve Hacı Bayram-ı Veli gibi büyük mutasavvıf liderlerinin toplu gayretleri ile geride bırakılmıştır.

Yunus Emre, 1240 senesinde Mihalıççık ve Sivrihisar arasında bulunan (bugün Yunus Emre köyü olarak bilinen) Sarıköy’de doğmuştur. Aşık Yunus, Biçare Yunus, Koca Yunus, Derviş Yunus, Yunus Emrem ve Miskin Yunus gibi birçok takma isim kullanmıştır.

Şiirleri, eğitimini Konya’da aldığını gösterir. Onun döneminde resmi diller olan Arapça ve Fars dillerinde ve İslam ilimlerinde iyi eğitim görmüştür.

Seçme Şiirleri:

Hazretler